Frequency & Identity
| Output Freq | 927.0125 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 902.0125 MHz |
| Offset | -25.000 MHz |
| FM Access | DCS D074 |
| P-25 Access | NAC: 293 |
| Type | P-25 Mixed Mode |
| Supported Modes | FMP-25 |
| Internet Link | P25 |
Ownership & Location
| Callsign | N5QP |
|---|---|
| Trustee | N5QP |
| Sponsor | |
| District | NE |
| County | CHEROKEE |
| City | Ft. Gibson |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
| AllStar Node | 45191 |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2013-01-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-04-02 |
| Latitude | 35.797546 |
| Longitude | -95.250341 |
Notes
Mixed Mode Analog or P25. Analog DPL code is 074. P25 NAC is 293.
Repeater Location