Frequency & Identity
| Output Freq | 147.1950 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.7950 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WJ5F |
|---|---|
| Trustee | WJ5F |
| Sponsor | WJ5F |
| District | SE |
| County | SEMINOLE |
| City | Seminole |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1987-11-29 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.170594 |
| Longitude | -96.626349 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.1950 | KD5QAG | REPEATER | PROPOSED | PAYNE | Cushing | 100.0 | 0.000 |
| 147.1800 | WA5A | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 203.5 | 15.000 |
| 147.1800 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 15.000 |
| 147.2100 | W5MEL | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 15.000 |
| 147.1650 | KX5MOT | REPEATER | UNKNOWN | MCCLAIN | Newcastle | 192.8 | 30.000 |
| 147.1650 | Restricted Acce | REPEATER | DECOORDINATED | POTTAWATOMIE | Shawnee | - | 30.000 |
| 147.1650 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | ATOKA | Coleman | 131.8 | 30.000 |
| 147.1650 | N05RA | D-STAR | OPERATIONAL | CRAIG | Vinita | - | 30.000 |
| 147.2250 | WX5OKM | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Preston | 88.5 | 30.000 |
| 147.2250 | N0GB | REPEATER | OPERATIONAL | BECKHAM | Mayfield | 114.8 | 30.000 |
| 147.2250 | K5EAJ | REPEATER | OPERATIONAL | GARVIN | Wynnewood | 123.0 | 30.000 |
| 147.1500 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | TEXAS | Guymon | 88.5 | 45.000 |
| 147.1500 | W5HTK | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 45.000 |
| 147.1500 | N5LW | REPEATER | DEAD | OKMULGEE | Winchester | 88.5 | 45.000 |
| 147.1500 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 131.8 | 45.000 |
| 147.2400 | N5ROX | REPEATER | OPERATIONAL | CHEROKEE | Tahlequah | - | 45.000 |
| 147.2400 | W5ELR | REPEATER | DECOORDINATED | CANADIAN | El Reno | 141.3 | 45.000 |
| 147.2400 | KG5FHF | REPEATER | PROPOSED | OKLAHOMA | Harrah | 114.8 | 45.000 |
| 147.2400 | KD5DAR | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 88.5 | 45.000 |
Repeater Location