Frequency & Identity
| Output Freq | 147.1200 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.7200 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | 203.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | ALLSTAR 63115 |
Ownership & Location
| Callsign | W5AOK |
|---|---|
| Trustee | KI5NHD |
| Sponsor | Tri-State Amateur Radio Group TSARG |
| District | NW |
| County | HARPER |
| City | LAVERNE |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
| AllStar Node | 63115 |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2006-01-16 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-30 |
| Latitude | 36.723210 |
| Longitude | -99.892280 |
RF Parameters & HAAT
| Antenna Height AGL | 110.0 ft |
|---|---|
| Est. Coverage Radius | 10.9 miles (HAAT line-of-sight estimate) |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.1200 | KD5DRW | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Mounds | 88.5 | 0.000 |
| 147.1050 | W5KSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Guthrie | - | 15.000 |
| 147.1050 | W5CUQ | REPEATER | PROPOSED | HASKELL | Enterprise | 114.8 | 15.000 |
| 147.1350 | KD5ABBR | REPEATER | OPERATIONAL | MCCURTAIN | Broken Bow | 67.0 | 15.000 |
| 147.1350 | K5EOK | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 79.7 | 15.000 |
| 147.0900 | WX5RC | REPEATER | OPERATIONAL | ROGERS | Claremore | 88.5 | 30.000 |
| 147.0900 | W5RGT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Choctaw | 141.3 | 30.000 |
| 147.1500 | N5LW | REPEATER | DEAD | OKMULGEE | Winchester | 88.5 | 30.000 |
| 147.1500 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 131.8 | 30.000 |
| 147.1500 | W5HTK | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 30.000 |
| 147.1500 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | TEXAS | Guymon | 88.5 | 30.000 |
| 147.0750 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | - | 45.000 |
| 147.0750 | KD5BAK | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 97.4 | 45.000 |
| 147.1650 | KX5MOT | REPEATER | UNKNOWN | MCCLAIN | Newcastle | 192.8 | 45.000 |
| 147.1650 | Restricted Acce | REPEATER | DECOORDINATED | POTTAWATOMIE | Shawnee | - | 45.000 |
| 147.1650 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | ATOKA | Coleman | 131.8 | 45.000 |
| 147.1650 | N05RA | D-STAR | OPERATIONAL | CRAIG | Vinita | - | 45.000 |
Repeater Location
— Estimated coverage: 10.9 miles
(HAAT line-of-sight estimate)