Frequency & Identity
| Output Freq | 444.7750 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.7750 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 141.3 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KK5FM |
|---|---|
| Trustee | KK5FM |
| Sponsor | |
| District | OKC |
| County | OKLAHOMA |
| City | Seward |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1993-09-11 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.798105 |
| Longitude | -97.488375 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.7750 | W5NS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 0.000 |
| 444.7500 | K5BOX | DMR | OPERATIONAL | KAY | Ponca City | - | 25.000 |
| 444.7500 | W5TC | D-STAR | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | - | 25.000 |
| 444.8000 | KB5TVA | REPEATER | DECOORDINATED | MAYES | Pryor | 88.5 | 25.000 |
| 444.8000 | N5QP | P-25 | OPERATIONAL | CHEROKEE | Ft. Gibson | - | 25.000 |
| 444.8000 | WJ5F | REPEATER | OPERATIONAL | SEMINOLE | Seminole | 107.2 | 25.000 |
| 444.7250 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | OSAGE | Skiatook | 88.5 | 50.000 |
| 444.8250 | W5KO | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Okmulgee | - | 50.000 |
| 444.8250 | N5LWT | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 50.000 |
| 444.8250 | WD5IYF | REPEATER | OPERATIONAL | STEPHENS | Duncan | 118.8 | 50.000 |
Repeater Location