Frequency & Identity
| Output Freq | 145.1100 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.5100 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | DCS D712 |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | Allstar, EchoLink, IRLP |
Ownership & Location
| Callsign | WD5M |
|---|---|
| Trustee | WD5M |
| Sponsor | WD5M |
| District | SW |
| County | CADDO |
| City | Alfalfa |
| Website | https://wd5m.link/bb |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | Yes |
| Backup Power | Yes |
| AllStar Node | 516227 |
| EchoLink Node | 300803 |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2008-08-08 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.720183 |
| Longitude | -98.308791 |
Notes
IRLP access via experimental node 0027
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.1100 | W5JWT | REPEATER | OPERATIONAL | SEQUOYAH | Liberty | 114.8 | 0.000 |
| 145.1100 | KE5BAL | REPEATER | UNKNOWN | CARTER | Ardmore | 192.8 | 0.000 |
| 145.1100 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 0.000 |
| 145.1300 | K5LEE | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Chouteau | - | 20.000 |
| 145.1300 | WA0AQO | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Chickasha | - | 20.000 |
| 145.1500 | KB5KZS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 40.000 |
| 145.1500 | K5UV | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Newalla | 114.8 | 40.000 |
| 145.1500 | KM5SB | REPEATER | DEAD | MCCURTAIN | Honobia | 114.8 | 40.000 |
Repeater Location