Frequency & Identity
| Output Freq | 145.1500 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.5500 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | IRLP |
Ownership & Location
| Callsign | KB5KZS |
|---|---|
| Trustee | KB5KZS |
| Sponsor | KB5KZS |
| District | NE |
| County | WASHINGTON |
| City | Bartlesville |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | Yes |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2007-11-26 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.750927 |
| Longitude | -95.977178 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.1500 | K5UV | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Newalla | 114.8 | 0.000 |
| 145.1500 | KM5SB | REPEATER | DEAD | MCCURTAIN | Honobia | 114.8 | 0.000 |
| 145.1300 | K5LEE | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Chouteau | - | 20.000 |
| 145.1300 | WA0AQO | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Chickasha | - | 20.000 |
| 145.1700 | KA5LSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Seward | 100.0 | 20.000 |
| 145.1700 | KM5SB | REPEATER | DEAD | CHOCTAW | Soper | 114.8 | 20.000 |
| 145.1700 | KC5AVY | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 20.000 |
| 145.1700 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | TULSA | 88.5 | 20.000 |
| 145.1100 | W5JWT | REPEATER | OPERATIONAL | SEQUOYAH | Liberty | 114.8 | 40.000 |
| 145.1100 | WD5M | REPEATER | OPERATIONAL | CADDO | Alfalfa | - | 40.000 |
| 145.1100 | KE5BAL | REPEATER | UNKNOWN | CARTER | Ardmore | 192.8 | 40.000 |
| 145.1100 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 40.000 |
| 145.1900 | KE5RRK | REPEATER | OPERATIONAL | CUSTER | Arapaho | 123.0 | 40.000 |
| 145.1900 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | SEMINOLE | Wewoka | 100.0 | 40.000 |
| 145.1900 | W5PAA | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | MCCLAIN | Purcell | - | 40.000 |
| 145.1900 | KG5BGO | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 131.8 | 40.000 |
Repeater Location