Frequency & Identity
| Output Freq | 442.6000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.6000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | D-STAR |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KN5V |
|---|---|
| Trustee | K5PX |
| Sponsor | BA D-Star Group |
| District | TUL |
| County | TULSA |
| City | Tulsa |
Status & Features
| Status | PROPOSED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2014-04-24 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-31 |
| Latitude | 36.156312 |
| Longitude | -95.992752 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.6000 | W5GXT | REPEATER | PROPOSED | CLEVELAND | Norman | - | 0.000 |
| 442.5750 | AD5RM | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 131.8 | 25.000 |
| 442.6250 | W5BIV | FUSION | CONSTRUCTION | DELAWARE | Cleora | - | 25.000 |
| 442.6250 | WD5AII | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 146.2 | 25.000 |
| 442.6250 | K5XTL | DMR | CONSTRUCTION | KIOWA | King Mountain | - | 25.000 |
| 442.6500 | KG5FJI | REPEATER | OPERATIONAL | OTTAWA | Miami | - | 50.000 |
| 442.6500 | K5WTX | FUSION | CONSTRUCTION | CANADIAN | Piedmont | 141.3 | 50.000 |
| 442.6500 | KB5QAI | REPEATER | CONSTRUCTION | HASKELL | Stigler | 141.3 | 50.000 |
| 442.6500 | KG5ACV | D-STAR | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 50.000 |
Repeater Location