Frequency & Identity
| Output Freq | 444.6000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.6000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5IAS |
|---|---|
| Trustee | W5GGW |
| Sponsor | TULSA AMATEUR RADO CLUB INC |
| District | NE |
| County | OKMULGEE |
| City | Hitchita |
| Website | www.w5ias.com |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | - |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.519825 |
| Longitude | -95.751380 |
Notes
TARC Supersystem
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.6000 | W5RAB | REPEATER | OPERATIONAL | KAY | Ponca City | 167.9 | 0.000 |
| 444.6000 | N5PLV | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | 123.0 | 0.000 |
| 444.5750 | KT5DIG | FUSION | PROPOSED | OKMULGEE | Mounds | - | 25.000 |
| 444.5750 | AA5KD | FUSION | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 25.000 |
| 444.5750 | KC5JKU | REPEATER | DEAD | TULSA | Broken Arrow | - | 25.000 |
| 444.6250 | W5LHG | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Blanchard | 127.3 | 25.000 |
| 444.6250 | W5CUQ | REPEATER | OPERATIONAL | HASKELL | Enterprise | 88.5 | 25.000 |
| 444.5500 | KE5CZA | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Lexington | 192.8 | 50.000 |
| 444.5500 | W5IF | REPEATER | DECOORDINATED | MCCLAIN | Purcell | 141.3 | 50.000 |
| 444.5500 | K6CKS | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Poteau | 136.5 | 50.000 |
| 444.6500 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | LINCOLN | Chandler | - | 50.000 |
| 444.6500 | WX5ASA | REPEATER | OPERATIONAL | GREER | Granite | 100.0 | 50.000 |
Repeater Location