Frequency & Identity
| Output Freq | 146.7900 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 146.1900 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 100.0 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5RLW |
|---|---|
| Trustee | W5RLW |
| Sponsor | W5RLW |
| District | OKC |
| County | OKLAHOMA |
| City | Edmond |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | - |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.657137 |
| Longitude | -97.464904 |
Notes
Coordinated on non-interference basis with 146.82 OKC
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146.7900 | W5BLW | REPEATER | OPERATIONAL | CARTER | Lone Grove | - | 0.000 |
| 146.7900 | WX5ASA | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Altus | 100.0 | 0.000 |
| 146.7750 | WB5NJU | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Mounds | - | 15.000 |
| 146.8050 | N5PYD | REPEATER | OPERATIONAL | COMMANCHE | Lawton | - | 15.000 |
| 146.8050 | WA5LVT | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | TULSA | Tulsa | 88.5 | 15.000 |
| 146.7600 | W5NS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 30.000 |
| 146.7600 | AA5GW | REPEATER | OPERATIONAL | BECKHAM | Elk City | 88.5 | 30.000 |
| 146.7600 | AE5GS | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 30.000 |
| 146.8200 | W5MEL | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 151.4 | 30.000 |
| 146.7450 | KK5I | REPEATER | OPERATIONAL | MUSKOGEE | Muskogee | 88.5 | 45.000 |
| 146.7450 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Elmore City | 141.3 | 45.000 |
| 146.8350 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | LINCOLN | Prague | 100.0 | 45.000 |
| 146.8350 | KF5JFZ | REPEATER | OPERATIONAL | LOVE | Marietta | 131.8 | 45.000 |
| 146.8350 | WT5EOC | REPEATER | CONSTRUCTION | TULSA | Tulsa | 103.5 | 45.000 |
Repeater Location