Frequency & Identity
| Output Freq | 146.6250 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 146.0250 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 131.8 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KD5WAV |
|---|---|
| Trustee | K5DOK |
| Sponsor | K5DOK |
| District | SE |
| County | POTTAWATOMIE |
| City | Tecumseh |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2003-05-18 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.257850 |
| Longitude | -96.936689 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146.6250 | W5AOK | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | Woodward | 103.5 | 0.000 |
| 146.6250 | KL7JW | REPEATER | DEAD | LATIMER | Wilburton | 88.5 | 0.000 |
| 146.6100 | N0NQW | REPEATER | PROPOSED | Miami | - | 15.000 | |
| 146.6100 | KD5YUL | REPEATER | OPERATIONAL | CANADIAN | Calumet | - | 15.000 |
| 146.6100 | KB5JTR | REPEATER | OPERATIONAL | CHOCTAW | Hugo | 114.8 | 15.000 |
| 146.6400 | W5GLD | REPEATER | OPERATIONAL | KINGFISHER | Kingfisher | 100.0 | 15.000 |
| 146.6400 | W5ANR | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Poteau | 88.5 | 15.000 |
| 146.6400 | WD5BBN | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Headrick | - | 15.000 |
| 146.6550 | W5NS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 30.000 |
| 146.6550 | Restricted Acce | REPEATER | DEAD | COAL | Coalgate | - | 30.000 |
| 146.6700 | W5PAA | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 151.4 | 45.000 |
| 146.6700 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | CARTER | Ardmore | - | 45.000 |
| 146.6700 | N5DBX | REPEATER | CONSTRUCTION | TULSA | Tulsa | 88.5 | 45.000 |
Repeater Location