Frequency & Identity
| Output Freq | 146.8950 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 146.2950 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 114.8 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5CUQ |
|---|---|
| Trustee | KM5UQ |
| Sponsor | PITTSBURG CO AMATEUR RADIO CLUB |
| District | SE |
| County | HUGHES |
| City | Stuart |
Status & Features
| Status | CONSTRUCTION |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2015-04-15 |
|---|---|
| Last Updated | 2015-04-16 |
| Latitude | 34.901481 |
| Longitude | -96.098890 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146.8950 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | PONOTOC | Ada | - | 0.000 |
| 146.8950 | KD5WVL/R | REPEATER | OPERATIONAL | KIOWA | Hobart | 100.0 | 0.000 |
| 146.8800 | W5OU | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | - | 15.000 |
| 146.8800 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 15.000 |
| 146.9100 | W6CCR | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 107.2 | 15.000 |
| 146.9100 | W5KS | REPEATER | OPERATIONAL | COMMANCHE | Lawton | 173.8 | 15.000 |
| 146.9100 | W5DRZ | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Broken Arrow | 88.5 | 15.000 |
| 146.8650 | KF5RDI | REPEATER | OPERATIONAL | NOBLE | Perry | 141.3 | 30.000 |
| 146.8650 | K5CPT/R | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 192.8 | 30.000 |
| 146.9250 | W5PAA | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 151.4 | 30.000 |
| 146.8500 | KK5I | P-25 | OPERATIONAL | MUSKOGEE | Muskogee | 88.5 | 45.000 |
| 146.8500 | W5PAA | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 45.000 |
| 146.8500 | KS5B | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 45.000 |
| 146.9400 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 45.000 |
| 146.9400 | WA5NYX | REPEATER | UNKNOWN | GARFIELD | Enid | - | 45.000 |
Repeater Location