Frequency & Identity
| Output Freq | 146.8800 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 146.2800 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5OU |
|---|---|
| Trustee | N5MS |
| Sponsor | OUARC |
| District | OKC |
| County | CLEVELAND |
| City | Norman |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | Yes |
| Closed Auto-Patch | Yes |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1978-12-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.222572 |
| Longitude | -97.439482 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146.8800 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 0.000 |
| 146.8650 | KF5RDI | REPEATER | OPERATIONAL | NOBLE | Perry | 141.3 | 15.000 |
| 146.8650 | K5CPT/R | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 192.8 | 15.000 |
| 146.8950 | W5CUQ | REPEATER | CONSTRUCTION | HUGHES | Stuart | 114.8 | 15.000 |
| 146.8950 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | PONOTOC | Ada | - | 15.000 |
| 146.8950 | KD5WVL/R | REPEATER | OPERATIONAL | KIOWA | Hobart | 100.0 | 15.000 |
| 146.8500 | KK5I | P-25 | OPERATIONAL | MUSKOGEE | Muskogee | 88.5 | 30.000 |
| 146.8500 | W5PAA | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 30.000 |
| 146.8500 | KS5B | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 30.000 |
| 146.9100 | W6CCR | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 107.2 | 30.000 |
| 146.9100 | W5KS | REPEATER | OPERATIONAL | COMMANCHE | Lawton | 173.8 | 30.000 |
| 146.9100 | W5DRZ | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Broken Arrow | 88.5 | 30.000 |
| 146.8350 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | LINCOLN | Prague | 100.0 | 45.000 |
| 146.8350 | KF5JFZ | REPEATER | OPERATIONAL | LOVE | Marietta | 131.8 | 45.000 |
| 146.8350 | WT5EOC | REPEATER | CONSTRUCTION | TULSA | Tulsa | 103.5 | 45.000 |
| 146.9250 | W5PAA | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 151.4 | 45.000 |
Repeater Location