Frequency & Identity
| Output Freq | 53.0900 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 51.3900 MHz |
| Offset | -1.700 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | Restricted Acce |
|---|---|
| Trustee | AI5U |
| Sponsor | |
| District | SW |
| County | COMANCHE |
| City | Lawton |
Status & Features
| Status | CONSTRUCTION |
|---|---|
| Open System | No |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2008-08-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2012-01-02 |
| Latitude | 34.605198 |
| Longitude | -98.395228 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 53.0700 | RESTRICTED ACCE | REPEATER | PROPOSED | TULSA | Jenks | - | 20.000 |
| 53.0500 | KS5B | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | GRADY | Bridge Creek | 141.3 | 40.000 |
Repeater Location