Frequency & Identity
| Output Freq | 444.9500 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.9500 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | DCS D205 |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | YES |
Ownership & Location
| Callsign | W5AOK |
|---|---|
| Trustee | W5AOK |
| Sponsor | TRI-STATE AMATEUR RADIO GROUP |
| District | NW |
| County | WOODWARD |
| City | WOODWARD |
| Website | https://www.qrz.com/db/W5AOK |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
| AllStar Node | 599080 |
Coordination Dates
| Date Coordinated | - |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-29 |
| Latitude | 36.402030 |
| Longitude | -99.429670 |
RF Parameters & HAAT
| Antenna Height AGL | 350.0 ft |
|---|---|
| TX Power | 30.0 W |
| Feedline Loss | 1.0 dB |
| Antenna Gain | 6.0 dBd |
| ERP | 94.9 W (19.8 dBW) |
| Est. Coverage Radius | 21.6 miles (HAAT line-of-sight estimate) |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.9500 | KD5MTT | REPEATER | OPERATIONAL | KAY | Blackwell | - | 0.000 |
| 444.9500 | KE5EQX | REPEATER | UNKNOWN | OKLAHOMA | Wheatland | 123.0 | 0.000 |
| 444.9500 | WA5LVT | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | TULSA | Tulsa | 88.5 | 0.000 |
| 444.9250 | K5JEG | REPEATER | OPERATIONAL | DEWEY | SHARON | 103.5 | 25.000 |
| 444.9250 | KS5B | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Bridge Creek | 141.3 | 25.000 |
| 444.9250 | KI5KC | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 114.8 | 25.000 |
| 444.9750 | W5RAB | REPEATER | OPERATIONAL | OSAGE | Pawhuska | 167.9 | 25.000 |
| 444.9750 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | TEXAS | Guymon | 88.5 | 25.000 |
| 444.9750 | W5GLD | REPEATER | OPERATIONAL | KINGFISHER | Kingfisher | - | 25.000 |
| 444.9750 | WA5TOO | REPEATER | PROPOSED | OKLAHOMA | Midwest City | 186.2 | 25.000 |
| 444.9750 | W5CUQ | REPEATER | OPERATIONAL | PITTSBURGH | McAlester | 88.5 | 25.000 |
| 444.9000 | K5FVL | REPEATER | OPERATIONAL | PAYNE | Stillwater | 141.3 | 50.000 |
| 444.9000 | K5VHF | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | 118.8 | 50.000 |
Repeater Location
— Estimated coverage: 21.6 miles
(HAAT line-of-sight estimate)