Frequency & Identity
| Output Freq | 444.8000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.8000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KB5TVA |
|---|---|
| Trustee | KB5TVA |
| Sponsor | GRDA |
| District | NE |
| County | MAYES |
| City | Pryor |
Status & Features
| Status | DECOORDINATED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1990-07-10 |
|---|---|
| Last Updated | 2014-10-16 |
| Latitude | 36.308428 |
| Longitude | -95.316914 |
Notes
Off the air, permanently
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.8000 | N5QP | P-25 | OPERATIONAL | CHEROKEE | Ft. Gibson | - | 0.000 |
| 444.8000 | WJ5F | REPEATER | OPERATIONAL | SEMINOLE | Seminole | 107.2 | 0.000 |
| 444.7750 | W5NS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 25.000 |
| 444.7750 | KK5FM | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Seward | 141.3 | 25.000 |
| 444.8250 | W5KO | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Okmulgee | - | 25.000 |
| 444.8250 | N5LWT | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 25.000 |
| 444.8250 | WD5IYF | REPEATER | OPERATIONAL | STEPHENS | Duncan | 118.8 | 25.000 |
| 444.7500 | K5BOX | DMR | OPERATIONAL | KAY | Ponca City | - | 50.000 |
| 444.7500 | W5TC | D-STAR | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | - | 50.000 |
| 444.8500 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | OKMULGEE | Mounds | - | 50.000 |
| 444.8500 | KW5FAA | REPEATER | OPERATIONAL | MCCLAIN | Newcastle | 141.3 | 50.000 |
Repeater Location