Frequency & Identity
| Output Freq | 443.0000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 448.0000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5HTK |
|---|---|
| Trustee | KI5OEB |
| Sponsor | ENID AMATEUR RADIO CLUB |
| District | NW |
| County | GARFIELD |
| City | Enid |
Status & Features
| Status | PROPOSED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1987-11-30 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-31 |
| Latitude | 36.396762 |
| Longitude | -97.879134 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 443.0000 | KC5LBP | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 100.0 | 0.000 |
| 443.0000 | W5IAS | D-STAR | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | - | 0.000 |
| 442.9750 | KF5ZLE | D-STAR | OPERATIONAL | GRADY | Blanchard | - | 25.000 |
| 443.0250 | K5ELK | D-STAR | OPERATIONAL | BECKHAM | Elk City | - | 25.000 |
| 443.0250 | AD5BT | REPEATER | UNKNOWN | GARVIN | Elmore City | - | 25.000 |
| 443.0250 | N5XP | D-STAR | DECOORDINATED | TULSA | Tulsa | - | 25.000 |
| 442.9500 | W5MWC | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 167.9 | 50.000 |
| 443.0500 | W5RLW | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 100.0 | 50.000 |
| 443.0500 | KG5EEP | D-STAR | OPERATIONAL | HASKELL | Enterprise | - | 50.000 |
Repeater Location