Frequency & Identity
| Output Freq | 444.8750 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.8750 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | BRANDMEISTER |
Ownership & Location
| Callsign | K5GUD |
|---|---|
| Trustee | K5GUD |
| Sponsor | Tri-State Amateur Radio Group TSARG |
| District | NW |
| County | WOODWARD |
| City | WOODWARD |
| Website | https://www.qrz.com/db/W5AOK |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1992-06-02 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-30 |
| Latitude | 36.400460 |
| Longitude | -99.428780 |
RF Parameters & HAAT
| Antenna Height AGL | 300.0 ft |
|---|---|
| Est. Coverage Radius | 16.5 miles (HAAT line-of-sight estimate) |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.8750 | K5FVL | REPEATER | OPERATIONAL | PAYNE | Stillwater | 103.5 | 0.000 |
| 444.8750 | N5RAK | REPEATER | OPERATIONAL | GARVIN | Lindsay | 131.8 | 0.000 |
| 444.8500 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | OKMULGEE | Mounds | - | 25.000 |
| 444.8500 | KW5FAA | REPEATER | OPERATIONAL | MCCLAIN | Newcastle | 141.3 | 25.000 |
| 444.9000 | K5FVL | REPEATER | OPERATIONAL | PAYNE | Stillwater | 141.3 | 25.000 |
| 444.9000 | K5VHF | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | 118.8 | 25.000 |
| 444.8250 | W5KO | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Okmulgee | - | 50.000 |
| 444.8250 | N5LWT | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 50.000 |
| 444.8250 | WD5IYF | REPEATER | OPERATIONAL | STEPHENS | Duncan | 118.8 | 50.000 |
| 444.9250 | K5JEG | REPEATER | OPERATIONAL | DEWEY | SHARON | 103.5 | 50.000 |
| 444.9250 | KS5B | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Bridge Creek | 141.3 | 50.000 |
| 444.9250 | KI5KC | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 114.8 | 50.000 |
Repeater Location
— Estimated coverage: 16.5 miles
(HAAT line-of-sight estimate)