Frequency & Identity
| Output Freq | 147.0600 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.6600 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | 141.3 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5NOR |
|---|---|
| Trustee | N5UWY |
| Sponsor | SCARS |
| District | OKC |
| County | CLEVELAND |
| City | Norman |
| Website | www.mmcable.com/scars |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | Yes |
| Closed Auto-Patch | Yes |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1979-12-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.222572 |
| Longitude | -97.439482 |
Notes
Changed Trustee 4/5/10
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.0600 | WX5MC | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Pryor | 88.5 | 0.000 |
| 147.0450 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | CADDO | Cyril | 123.0 | 15.000 |
| 147.0450 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | CREEK | Mannford | 88.5 | 15.000 |
| 147.0750 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | - | 15.000 |
| 147.0750 | KD5BAK | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 97.4 | 15.000 |
| 147.0300 | WD5AII | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 167.9 | 30.000 |
| 147.0900 | W5RGT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Choctaw | 141.3 | 30.000 |
| 147.0900 | WX5RC | REPEATER | OPERATIONAL | ROGERS | Claremore | 88.5 | 30.000 |
| 147.0150 | WJ5F | REPEATER | OPERATIONAL | SEMINOLE | Seminole | 141.3 | 45.000 |
| 147.1050 | W5KSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Guthrie | - | 45.000 |
| 147.1050 | W5CUQ | REPEATER | PROPOSED | HASKELL | Enterprise | 114.8 | 45.000 |
Repeater Location