Frequency & Identity
| Output Freq | 147.0450 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.6450 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | 123.0 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KB5LLI |
|---|---|
| Trustee | KB5LLI |
| Sponsor | |
| District | SW |
| County | CADDO |
| City | Cyril |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1992-10-02 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 34.896456 |
| Longitude | -98.200604 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.0450 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | CREEK | Mannford | 88.5 | 0.000 |
| 147.0300 | WD5AII | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 167.9 | 15.000 |
| 147.0600 | WX5MC | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Pryor | 88.5 | 15.000 |
| 147.0600 | W5NOR | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | 141.3 | 15.000 |
| 147.0150 | WJ5F | REPEATER | OPERATIONAL | SEMINOLE | Seminole | 141.3 | 30.000 |
| 147.0750 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | - | 30.000 |
| 147.0750 | KD5BAK | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 97.4 | 30.000 |
| 147.0000 | KI5NHD | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | WOODWARD | 103.5 | 45.000 |
| 147.0000 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | CADDO | Cyril | - | 45.000 |
| 147.0000 | K5JME | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | - | 45.000 |
| 147.0900 | W5RGT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Choctaw | 141.3 | 45.000 |
| 147.0900 | WX5RC | REPEATER | OPERATIONAL | ROGERS | Claremore | 88.5 | 45.000 |
Repeater Location