Frequency & Identity
| Output Freq | 442.7000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.7000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 141.3 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5PAA |
|---|---|
| Trustee | N5PTV |
| Sponsor | AERONAUTICAL CENTER AMAT RAD CLUB |
| District | OKC |
| County | OKLAHOMA |
| City | Oklahoma City |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2001-02-24 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.472989 |
| Longitude | -97.517054 |
Notes
Now part of MMACARC KS5B relinquished to club
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.6750 | W5BE | REPEATER | OPERATIONAL | KAY | Ponca City | 88.5 | 25.000 |
| 442.6750 | KB5RVT | REPEATER | DECOORDINATED | CLEVELAND | Norman | 141.3 | 25.000 |
| 442.6750 | W5OU | D-STAR | PROPOSED | CLEVELAND | Norman | - | 25.000 |
| 442.6750 | KZ6KAZ | REPEATER | OPERATIONAL | MCINTOSH | Texana | 151.4 | 25.000 |
| 442.7250 | KA5WRG | FUSION | PROPOSED | OKLAHOMA | OklahomaCity | 141.3 | 25.000 |
| 442.6500 | KG5FJI | REPEATER | OPERATIONAL | OTTAWA | Miami | - | 50.000 |
| 442.6500 | K5WTX | FUSION | CONSTRUCTION | CANADIAN | Piedmont | 141.3 | 50.000 |
| 442.6500 | KB5QAI | REPEATER | CONSTRUCTION | HASKELL | Stigler | 141.3 | 50.000 |
| 442.6500 | KG5ACV | D-STAR | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 50.000 |
| 442.7500 | N5MS | DMR | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | - | 50.000 |
Repeater Location