Frequency & Identity
| Output Freq | 444.2250 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.2250 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 141.3 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WX5OKC |
|---|---|
| Trustee | WX5OKC |
| Sponsor | ODCEM |
| District | OKC |
| County | OKLAHOMA |
| City | Oklahoma City |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2004-03-31 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.472989 |
| Longitude | -97.517054 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.2125 | WD5AII | D-STAR | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | - | 12.500 |
| 444.2000 | WD5AII | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 167.9 | 25.000 |
| 444.2000 | KD5DAR | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 88.5 | 25.000 |
| 444.2500 | K5OL | REPEATER | OPERATIONAL | CANADIAN | El Reno | - | 25.000 |
| 444.1750 | KD5FMU | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Preston | 88.5 | 50.000 |
| 444.1750 | WX5LAW | REPEATER | PROPOSED | JEFFERSON | Waurika | 123.0 | 50.000 |
| 444.1750 | N5PLV | REPEATER | PROPOSED | CADDO | Cyril | 141.3 | 50.000 |
Repeater Location