Frequency & Identity
| Output Freq | 444.1750 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.1750 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 123.0 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WX5LAW |
|---|---|
| Trustee | K5WXL |
| Sponsor | LAWTON INDEPENDENT REPEATER ALLIANCE |
| District | SW |
| County | JEFFERSON |
| City | Waurika |
Status & Features
| Status | PROPOSED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | - |
|---|---|
| Last Updated | 2015-04-28 |
| Latitude | 34.167037 |
| Longitude | -97.997536 |
Notes
Non interference to Abilene Tx.
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.1750 | KD5FMU | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Preston | 88.5 | 0.000 |
| 444.1750 | N5PLV | REPEATER | PROPOSED | CADDO | Cyril | 141.3 | 0.000 |
| 444.1500 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | MCCLAIN | Newcastle | - | 25.000 |
| 444.2000 | WD5AII | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 167.9 | 25.000 |
| 444.2000 | KD5DAR | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 88.5 | 25.000 |
| 444.2125 | WD5AII | D-STAR | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | - | 37.500 |
| 444.1250 | AB5CC | REPEATER | OPERATIONAL | BRYAN | Durant | 114.8 | 50.000 |
| 444.2250 | WX5OKC | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 50.000 |
Repeater Location