Frequency & Identity
| Output Freq | 147.1650 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.7650 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | Restricted Acce |
|---|---|
| Trustee | K5CPT |
| Sponsor | |
| District | SE |
| County | POTTAWATOMIE |
| City | Shawnee |
Status & Features
| Status | DECOORDINATED |
|---|---|
| Open System | No |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1998-08-20 |
|---|---|
| Last Updated | 2015-10-14 |
| Latitude | 35.327293 |
| Longitude | -96.925300 |
Notes
Not on the air and hasn't been for > 1 year
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.1650 | N05RA | D-STAR | OPERATIONAL | CRAIG | Vinita | - | 0.000 |
| 147.1650 | KX5MOT | REPEATER | UNKNOWN | MCCLAIN | Newcastle | 192.8 | 0.000 |
| 147.1650 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | ATOKA | Coleman | 131.8 | 0.000 |
| 147.1500 | N5LW | REPEATER | DEAD | OKMULGEE | Winchester | 88.5 | 15.000 |
| 147.1500 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | TEXAS | Guymon | 88.5 | 15.000 |
| 147.1500 | W5HTK | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | - | 15.000 |
| 147.1500 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Davis | 131.8 | 15.000 |
| 147.1800 | WA5A | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 203.5 | 15.000 |
| 147.1800 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 15.000 |
| 147.1350 | K5EOK | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 79.7 | 30.000 |
| 147.1350 | KD5ABBR | REPEATER | OPERATIONAL | MCCURTAIN | Broken Bow | 67.0 | 30.000 |
| 147.1950 | KD5QAG | REPEATER | PROPOSED | PAYNE | Cushing | 100.0 | 30.000 |
| 147.1950 | WJ5F | REPEATER | OPERATIONAL | SEMINOLE | Seminole | - | 30.000 |
| 147.1200 | KD5DRW | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Mounds | 88.5 | 45.000 |
| 147.1200 | W5AOK | REPEATER | OPERATIONAL | HARPER | LAVERNE | 203.5 | 45.000 |
| 147.2100 | W5MEL | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 45.000 |
Repeater Location