Frequency & Identity
| Output Freq | 145.1700 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.5700 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5IAS |
|---|---|
| Trustee | W5GGW |
| Sponsor | TULSA AMATEUR RADO CLUB INC |
| District | TUL |
| County | TULSA |
| City | TULSA |
| Website | w5ias.com |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2012-04-15 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.156312 |
| Longitude | -95.992752 |
Notes
Can be linked to Supersystem as needed
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.1700 | KA5LSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Seward | 100.0 | 0.000 |
| 145.1700 | KM5SB | REPEATER | DEAD | CHOCTAW | Soper | 114.8 | 0.000 |
| 145.1700 | KC5AVY | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 0.000 |
| 145.1500 | KB5KZS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 20.000 |
| 145.1500 | K5UV | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Newalla | 114.8 | 20.000 |
| 145.1500 | KM5SB | REPEATER | DEAD | MCCURTAIN | Honobia | 114.8 | 20.000 |
| 145.1900 | KE5RRK | REPEATER | OPERATIONAL | CUSTER | Arapaho | 123.0 | 20.000 |
| 145.1900 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | SEMINOLE | Wewoka | 100.0 | 20.000 |
| 145.1900 | W5PAA | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | MCCLAIN | Purcell | - | 20.000 |
| 145.1900 | KG5BGO | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 131.8 | 20.000 |
| 145.1300 | K5LEE | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Chouteau | - | 40.000 |
| 145.1300 | WA0AQO | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Chickasha | - | 40.000 |
| 145.2100 | K5CPT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 40.000 |
| 145.2100 | W5CUQ | REPEATER | OPERATIONAL | PITTSBURGH | Daisy | 100.0 | 40.000 |
Repeater Location