Frequency & Identity
| Output Freq | 145.1900 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.5900 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5PAA |
|---|---|
| Trustee | N5PTV |
| Sponsor | AERONAUTICAL CENTER AMAT RAD CLUB |
| District | SE |
| County | MCCLAIN |
| City | Purcell |
Status & Features
| Status | DOWN TEMPORARILY |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1993-10-17 |
|---|---|
| Last Updated | 2016-08-21 |
| Latitude | 35.015472 |
| Longitude | -97.365100 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.1900 | KE5RRK | REPEATER | OPERATIONAL | CUSTER | Arapaho | 123.0 | 0.000 |
| 145.1900 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | SEMINOLE | Wewoka | 100.0 | 0.000 |
| 145.1900 | KG5BGO | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 131.8 | 0.000 |
| 145.1700 | KA5LSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Seward | 100.0 | 20.000 |
| 145.1700 | KM5SB | REPEATER | DEAD | CHOCTAW | Soper | 114.8 | 20.000 |
| 145.1700 | KC5AVY | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 20.000 |
| 145.1700 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | TULSA | 88.5 | 20.000 |
| 145.2100 | K5CPT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 20.000 |
| 145.2100 | W5CUQ | REPEATER | OPERATIONAL | PITTSBURGH | Daisy | 100.0 | 20.000 |
| 145.1500 | KB5KZS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 40.000 |
| 145.1500 | K5UV | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Newalla | 114.8 | 40.000 |
| 145.1500 | KM5SB | REPEATER | DEAD | MCCURTAIN | Honobia | 114.8 | 40.000 |
| 145.2300 | WB5MRE | REPEATER | OPERATIONAL | KAY | Ponca City | 123.0 | 40.000 |
| 145.2300 | WG5B | REPEATER | OPERATIONAL | MURRAY | Sulphur | 179.9 | 40.000 |
| 145.2300 | WK5S | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Chickasha | 141.3 | 40.000 |
| 145.2300 | N5XBE | REPEATER | DECOORDINATED | TULSA | Liberty Mounds | 88.5 | 40.000 |
Repeater Location