Frequency & Identity
| Output Freq | 145.3100 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.7100 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | N5VBP |
|---|---|
| Trustee | N5VBP |
| Sponsor | N5VBP |
| District | SW |
| County | COMANCHE |
| City | Lawton |
Status & Features
| Status | DECOORDINATED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | Yes |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1992-09-27 |
|---|---|
| Last Updated | 2011-11-21 |
| Latitude | 34.605198 |
| Longitude | -98.395228 |
Notes
Unable to contact trustee NO Good on QRZ.com
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.3100 | KD5MTT | REPEATER | OPERATIONAL | KAY | Blackwell | - | 0.000 |
| 145.3100 | AD5MC | REPEATER | OPERATIONAL | MCINTOSH | Tiger Mountain | 151.4 | 0.000 |
| 145.2900 | W5HTK | REPEATER | OPERATIONAL | GARFIELD | Enid | 141.3 | 20.000 |
| 145.2900 | K5DOK | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Tecumseh | 141.3 | 20.000 |
| 145.2900 | KM5VK | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Nashoba | 162.2 | 20.000 |
| 145.2900 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | JEFFERSON | Waurika | 123.0 | 20.000 |
| 145.3300 | W5KO | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Preston | 88.5 | 20.000 |
| 145.3300 | AD5IK | REPEATER | UNKNOWN | OTTAWA | Miami | 91.5 | 20.000 |
| 145.3300 | WN5J | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Grove | - | 20.000 |
| 145.3300 | KM5VK | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHAMATAH | Nashoba | 162.2 | 20.000 |
| 145.2700 | K5FWE | FUSION | PROPOSED | OSAGE | Bartlesville | - | 40.000 |
| 145.2700 | K5SBH | FUSION | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 100.0 | 40.000 |
| 145.2700 | KE5GLC | REPEATER | OPERATIONAL | PONTOTOC | Ada | 131.8 | 40.000 |
| 145.2700 | N5FWX | REPEATER | DEAD | TULSA | West Tulsa | - | 40.000 |
| 145.3500 | K5SRC | REPEATER | OPERATIONAL | PAYNE | Stillwater | 107.2 | 40.000 |
Repeater Location