Frequency & Identity
| Output Freq | 145.1700 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 144.5700 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 114.8 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KM5SB |
|---|---|
| Trustee | KM5SB |
| Sponsor | |
| District | SE |
| County | CHOCTAW |
| City | Soper |
Status & Features
| Status | DEAD |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2011-04-17 |
|---|---|
| Last Updated | 2025-10-15 |
| Latitude | 34.032879 |
| Longitude | -95.697190 |
Notes
Trustee's license is expired, Trustee may be SK, repeater off air.
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 145.1700 | KA5LSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Seward | 100.0 | 0.000 |
| 145.1700 | KC5AVY | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 0.000 |
| 145.1700 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | TULSA | 88.5 | 0.000 |
| 145.1500 | KB5KZS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 20.000 |
| 145.1500 | K5UV | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Newalla | 114.8 | 20.000 |
| 145.1500 | KM5SB | REPEATER | DEAD | MCCURTAIN | Honobia | 114.8 | 20.000 |
| 145.1900 | KE5RRK | REPEATER | OPERATIONAL | CUSTER | Arapaho | 123.0 | 20.000 |
| 145.1900 | K5NIC | REPEATER | DECOORDINATED | SEMINOLE | Wewoka | 100.0 | 20.000 |
| 145.1900 | W5PAA | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | MCCLAIN | Purcell | - | 20.000 |
| 145.1900 | KG5BGO | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Shawnee | 131.8 | 20.000 |
| 145.1300 | K5LEE | REPEATER | OPERATIONAL | MAYES | Chouteau | - | 40.000 |
| 145.1300 | WA0AQO | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Chickasha | - | 40.000 |
| 145.2100 | K5CPT | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 40.000 |
| 145.2100 | W5CUQ | REPEATER | OPERATIONAL | PITTSBURGH | Daisy | 100.0 | 40.000 |
Repeater Location