Frequency & Identity
| Output Freq | 442.1000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.1000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 123.0 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KF5CRF |
|---|---|
| Trustee | KE5YZB |
| Sponsor | Viking Radio Club |
| District | SW |
| County | GREER |
| City | Mangum |
Status & Features
| Status | CONSTRUCTION |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2015-10-04 |
|---|---|
| Last Updated | 2015-10-05 |
| Latitude | 34.876142 |
| Longitude | -99.504509 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.1000 | KA5HET | REPEATER | OPERATIONAL | HASKELL | Enterprise | 123.0 | 0.000 |
| 442.0750 | KA5LSU | REPEATER | OPERATIONAL | LOGAN | Seward | - | 25.000 |
| 442.0750 | K5XTL | REPEATER | OPERATIONAL | GREER | Granite | 141.3 | 25.000 |
| 442.0750 | Wx5MC | REPEATER | OPERATIONAL | ROGERS | Claremore | 88.5 | 25.000 |
| 442.1250 | N5QP | DMR | OPERATIONAL | CHEROKEE | Ft. Gibson | - | 25.000 |
| 442.1250 | WA5LKS | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | 107.2 | 25.000 |
| 442.1250 | WX5ASA | REPEATER | PROPOSED | JACKSON | Eldorado | 100.0 | 25.000 |
| 442.0500 | WX5ASA | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Altus | 100.0 | 50.000 |
| 442.0500 | NO5R | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Jenks | 88.5 | 50.000 |
| 442.1500 | KE5IOB | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 50.000 |
| 442.1500 | WX5ASA/D | D-STAR | OPERATIONAL | GREER | Granite | - | 50.000 |
Repeater Location