Frequency & Identity
| Output Freq | 442.2250 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.2250 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | D-STAR |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | AJ5Q |
|---|---|
| Trustee | AI5LB |
| Sponsor | ALTUS AREA AMATEUR RADIO ASSOCIATION |
| District | SW |
| County | JACKSON |
| City | Altus |
Status & Features
| Status | PROPOSED |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2015-10-13 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-31 |
| Latitude | 34.638126 |
| Longitude | -99.333975 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.2250 | N5ROX | REPEATER | OPERATIONAL | CHEROKEE | Tahlequah | 88.5 | 0.000 |
| 442.2250 | K5CPT/R | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 0.000 |
| 442.2000 | KI5CW | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | LOGAN | Edmond | 123.0 | 25.000 |
| 442.2000 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 123.0 | 25.000 |
| 442.2000 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | WOODWARD | - | 25.000 |
| 442.2500 | K5OL | REPEATER | OPERATIONAL | MCCLAIN | Blanchard | 141.3 | 25.000 |
| 442.2500 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Cavanal Hill | 88.5 | 25.000 |
| 442.1875 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | - | 37.500 |
| 442.1750 | w5acr | DMR | PROPOSED | SEQUOYAH | Liberty | - | 50.000 |
| 442.1750 | AF5Q | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Medicine Park | 123.0 | 50.000 |
| 442.2750 | KF5FWE | FUSION | PROPOSED | OSAGE | Bartlesville | 88.5 | 50.000 |
| 442.2750 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | CADDO | Cyril | 123.0 | 50.000 |
Repeater Location