Frequency & Identity
| Output Freq | 442.2000 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.2000 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| FM Access | DCS D023 |
| Fusion/C4FM | Wires-X Room: 94009 |
| Type | REPEATER Mixed Mode |
| Supported Modes | FMFUSION |
| Internet Link | WIRESX |
Ownership & Location
| Callsign | N5DFQ |
|---|---|
| Trustee | K5JEG |
| Sponsor | TRI-STATE AMATEUR RADIO GROUP |
| District | NW |
| County | WOODWARD |
| City | WOODWARD |
| Website | https://www.qrz.com/db/W5AOK |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2009-08-07 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-30 |
| Latitude | 36.402100 |
| Longitude | -99.428180 |
RF Parameters & HAAT
| Antenna Height AGL | 350.0 ft |
|---|---|
| Est. Coverage Radius | 17.7 miles (HAAT line-of-sight estimate) |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.2000 | KI5CW | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | LOGAN | Edmond | 123.0 | 0.000 |
| 442.2000 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 123.0 | 0.000 |
| 442.1875 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | - | 12.500 |
| 442.1750 | w5acr | DMR | PROPOSED | SEQUOYAH | Liberty | - | 25.000 |
| 442.1750 | AF5Q | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Medicine Park | 123.0 | 25.000 |
| 442.2250 | N5ROX | REPEATER | OPERATIONAL | CHEROKEE | Tahlequah | 88.5 | 25.000 |
| 442.2250 | K5CPT/R | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 25.000 |
| 442.2250 | AJ5Q | D-STAR | PROPOSED | JACKSON | Altus | - | 25.000 |
| 442.1625 | W5GGW | DMR | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | - | 37.500 |
| 442.1500 | KE5IOB | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 50.000 |
| 442.1500 | WX5ASA/D | D-STAR | OPERATIONAL | GREER | Granite | - | 50.000 |
| 442.2500 | K5OL | REPEATER | OPERATIONAL | MCCLAIN | Blanchard | 141.3 | 50.000 |
| 442.2500 | W5IAS | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Cavanal Hill | 88.5 | 50.000 |
Repeater Location
— Estimated coverage: 17.7 miles
(HAAT line-of-sight estimate)