Frequency & Identity
| Output Freq | 442.1875 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.1875 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| DMR Access | Color Code ? |
| Type | DMR |
| Internet Link | DMR |
Ownership & Location
| Callsign | W5RAB |
|---|---|
| Trustee | W5RAB |
| Sponsor | |
| District | NE |
| County | WASHINGTON |
| City | Bartlesville |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2014-09-23 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.750927 |
| Longitude | -95.977178 |
Notes
Color Code 1
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.1750 | w5acr | DMR | PROPOSED | SEQUOYAH | Liberty | - | 12.500 |
| 442.1750 | AF5Q | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Medicine Park | 123.0 | 12.500 |
| 442.2000 | KI5CW | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | LOGAN | Edmond | 123.0 | 12.500 |
| 442.2000 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 123.0 | 12.500 |
| 442.2000 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | WOODWARD | - | 12.500 |
| 442.1625 | W5GGW | DMR | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | - | 25.000 |
| 442.1500 | KE5IOB | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 37.500 |
| 442.1500 | WX5ASA/D | D-STAR | OPERATIONAL | GREER | Granite | - | 37.500 |
| 442.2250 | N5ROX | REPEATER | OPERATIONAL | CHEROKEE | Tahlequah | 88.5 | 37.500 |
| 442.2250 | K5CPT/R | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Edmond | 131.8 | 37.500 |
| 442.2250 | AJ5Q | D-STAR | PROPOSED | JACKSON | Altus | - | 37.500 |
Repeater Location