Frequency & Identity
| Output Freq | 442.1625 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.1625 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| DMR Access | Color Code ? |
| Type | DMR |
| Internet Link | DMR |
Ownership & Location
| Callsign | W5GGW |
|---|---|
| Trustee | W5GGW |
| Sponsor | TULSA AMATEUR RADO CLUB INC |
| District | TUL |
| County | TULSA |
| City | Tulsa |
| Website | w5ias.com |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2014-09-22 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.156312 |
| Longitude | -95.992752 |
Notes
DMR Color Code 2
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.1500 | KE5IOB | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 12.500 |
| 442.1500 | WX5ASA/D | D-STAR | OPERATIONAL | GREER | Granite | - | 12.500 |
| 442.1750 | w5acr | DMR | PROPOSED | SEQUOYAH | Liberty | - | 12.500 |
| 442.1750 | AF5Q | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Medicine Park | 123.0 | 12.500 |
| 442.1875 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | - | 25.000 |
| 442.1250 | N5QP | DMR | OPERATIONAL | CHEROKEE | Ft. Gibson | - | 37.500 |
| 442.1250 | WA5LKS | REPEATER | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | 107.2 | 37.500 |
| 442.1250 | WX5ASA | REPEATER | PROPOSED | JACKSON | Eldorado | 100.0 | 37.500 |
| 442.2000 | KI5CW | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | LOGAN | Edmond | 123.0 | 37.500 |
| 442.2000 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | TILLMAN | Grandfield | 123.0 | 37.500 |
| 442.2000 | N5DFQ | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | WOODWARD | - | 37.500 |
Repeater Location