Frequency & Identity
| Output Freq | 444.0750 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.0750 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 123.0 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WX5LAW |
|---|---|
| Trustee | K5WXL |
| Sponsor | LAWTON INDEPENDENT REPEATER ALLIANCE |
| District | SW |
| County | COMANCHE |
| City | Medicine Park |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2007-07-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 34.727480 |
| Longitude | -98.501364 |
Notes
87.3 miles from KE5BAL on cochannel in Ardmore but not causing problems
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.0750 | KD5DRW | REPEATER | CONSTRUCTION | OKMULGEE | Mounds | 88.5 | 0.000 |
| 444.0750 | AB5CP | REPEATER | DEAD | LEFLORE | Carter Mtn. | - | 0.000 |
| 444.0750 | KE5BAL | REPEATER | OPERATIONAL | CARTER | Ardmore | - | 0.000 |
| 444.0500 | WA5CZN/R | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Bethany | 192.8 | 25.000 |
| 444.1000 | W5PAA | REPEATER | DEAD | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 25.000 |
| 444.1000 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Clayton | - | 25.000 |
| 444.1000 | WD5BBN | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Headrick | - | 25.000 |
| 444.1000 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 25.000 |
| 444.0250 | KB5SWA | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Pocola | - | 50.000 |
| 444.1250 | AB5CC | REPEATER | OPERATIONAL | BRYAN | Durant | 114.8 | 50.000 |
Repeater Location