Frequency & Identity
| Output Freq | 444.0500 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.0500 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 192.8 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WA5CZN/R |
|---|---|
| Trustee | WA5CZN |
| Sponsor | Bojive RN |
| District | OKC |
| County | OKLAHOMA |
| City | Bethany |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1990-01-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 35.518673 |
| Longitude | -97.632265 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.0250 | KB5SWA | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Pocola | - | 25.000 |
| 444.0750 | KD5DRW | REPEATER | CONSTRUCTION | OKMULGEE | Mounds | 88.5 | 25.000 |
| 444.0750 | AB5CP | REPEATER | DEAD | LEFLORE | Carter Mtn. | - | 25.000 |
| 444.0750 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Medicine Park | 123.0 | 25.000 |
| 444.0750 | KE5BAL | REPEATER | OPERATIONAL | CARTER | Ardmore | - | 25.000 |
| 444.0000 | W5MWC | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Midwest City | 151.4 | 50.000 |
| 444.0000 | W5DRZ | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Broken Arrow | - | 50.000 |
| 444.1000 | W5PAA | REPEATER | DEAD | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 50.000 |
| 444.1000 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Clayton | - | 50.000 |
| 444.1000 | WD5BBN | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Headrick | - | 50.000 |
| 444.1000 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 50.000 |
Repeater Location