Frequency & Identity
| Output Freq | 442.4750 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 447.4750 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| DMR Access | Color Code ? |
| Type | DMR |
| Internet Link | DMR |
Ownership & Location
| Callsign | W5IAS |
|---|---|
| Trustee | W5GGW |
| Sponsor | TULSA AMATEUR RADO CLUB INC |
| District | TUL |
| County | TULSA |
| City | Tulsa |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2014-10-20 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 36.156312 |
| Longitude | -95.992752 |
Notes
Digiyal Mobile Radio Color Code 1
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 442.4500 | N4RDB | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | 123.0 | 25.000 |
| 442.5000 | N5YEI | REPEATER | CONSTRUCTION | DELAWARE | Jay | 114.8 | 25.000 |
| 442.5000 | N5KNU | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 203.5 | 25.000 |
| 442.4250 | KG5FHF | REPEATER | PROPOSED | OKLAHOMA | Harrah | 114.8 | 50.000 |
| 442.5250 | WX5LAW | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | 123.0 | 50.000 |
Repeater Location