Frequency & Identity
| Output Freq | 444.1500 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 449.1500 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | Restricted Acce |
|---|---|
| Trustee | K5CPT |
| Sponsor | |
| District | OKC |
| County | MCCLAIN |
| City | Newcastle |
| Website | www.RASS.org |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1997-08-26 |
|---|---|
| Last Updated | 2025-10-18 |
| Latitude | 35.247287 |
| Longitude | -97.599760 |
Notes
Trustee now in TN repeater staus unknown
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 444.1250 | AB5CC | REPEATER | OPERATIONAL | BRYAN | Durant | 114.8 | 25.000 |
| 444.1750 | KD5FMU | REPEATER | OPERATIONAL | OKMULGEE | Preston | 88.5 | 25.000 |
| 444.1750 | WX5LAW | REPEATER | PROPOSED | JEFFERSON | Waurika | 123.0 | 25.000 |
| 444.1750 | N5PLV | REPEATER | PROPOSED | CADDO | Cyril | 141.3 | 25.000 |
| 444.1000 | W5PAA | REPEATER | DEAD | OKLAHOMA | Oklahoma City | 141.3 | 50.000 |
| 444.1000 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Clayton | - | 50.000 |
| 444.1000 | WD5BBN | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Headrick | - | 50.000 |
| 444.1000 | WA5LVT | REPEATER | OPERATIONAL | TULSA | Tulsa | 88.5 | 50.000 |
| 444.2000 | WD5AII | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 167.9 | 50.000 |
| 444.2000 | KD5DAR | REPEATER | OPERATIONAL | PUSHMATAHA | Antlers | 88.5 | 50.000 |
Repeater Location