Frequency & Identity
| Output Freq | 443.8500 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 448.8500 MHz |
| Offset | +5.000 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | W5IAS |
|---|---|
| Trustee | W5GGW |
| Sponsor | TULSA AMATEUR RADO CLUB INC |
| District | TUL |
| County | TULSA |
| City | Tulsa |
| Website | www.w5ias.com |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | Yes |
| Linked | Yes |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | - |
|---|---|
| Last Updated | 2025-10-15 |
| Latitude | 36.156312 |
| Longitude | -95.992752 |
Notes
On air 10/25 personal knowledge of coordinator
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 443.8500 | W5KS | REPEATER | OPERATIONAL | COMMANCHE | Lawton | - | 0.000 |
| 443.8250 | W5RAB | DMR | OPERATIONAL | CRAIG | Big Cabin | - | 25.000 |
| 443.8250 | N5MS | DMR | OPERATIONAL | CLEVELAND | Norman | - | 25.000 |
| 443.8750 | W5YJ | REPEATER | OPERATIONAL | PAYNE | Stillwater | - | 25.000 |
| 443.8750 | W5RAB | REPEATER | OPERATIONAL | CRAIG | Ketchum | 88.5 | 25.000 |
| 443.8750 | AD5RM | REPEATER | OPERATIONAL | OKLAHOMA | Oklahoma City | 162.2 | 25.000 |
| 443.8000 | WB5NBA | REPEATER | OPERATIONAL | PONTOTOC | Ada | 114.8 | 50.000 |
| 443.9000 | K8TOR | REPEATER | OPERATIONAL | GRADY | Tuttle | - | 50.000 |
Repeater Location