Frequency & Identity
| Output Freq | 147.3300 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 147.9300 MHz |
| Offset | +0.600 MHz |
| Access | Carrier Squelch (No Tone) |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | WX5LAW |
|---|---|
| Trustee | K5WXL |
| Sponsor | LAWTON INDEPENDENT REPEATER ALLIANCE |
| District | SW |
| County | COMANCHE |
| City | Lawton |
| Website | http:://www.wx5law.com |
Status & Features
| Status | OPERATIONAL |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 1980-01-01 |
|---|---|
| Last Updated | 2026-03-27 |
| Latitude | 34.605198 |
| Longitude | -98.395228 |
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 147.3300 | N5QP | P-25 | OPERATIONAL | CHEROKEE | Ft. Gibson | 88.5 | 0.000 |
| 147.3150 | K5CPT | REPEATER | DEAD | MCCLAIN | Newcastle | 151.4 | 15.000 |
| 147.3150 | W5MWC | REPEATER | CONSTRUCTION | OKLAHOMA | Choctaw | - | 15.000 |
| 147.3450 | KF5RD | REPEATER | DECOORDINATED | TULSA | Tulsa | - | 15.000 |
| 147.3450 | WX5ASA/D | D-STAR | OPERATIONAL | GREER | Granite | - | 15.000 |
| 147.3450 | W6EZU | REPEATER | DECOORDINATED | SEQUOYAH | Sallisaw | 88.5 | 15.000 |
| 147.3450 | WD5AII | D-STAR | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | - | 15.000 |
| 147.3450 | K5FVL | REPEATER | CONSTRUCTION | LOGAN | Guthrie | 88.5 | 15.000 |
| 147.3000 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | LATIMER | Hartshorne | - | 30.000 |
| 147.3000 | KC0GEV | REPEATER | OPERATIONAL | GRANT | Vining | 103.5 | 30.000 |
| 147.3000 | K5ODN | REPEATER | OPERATIONAL | CUSTER | Clinton | 127.3 | 30.000 |
| 147.3000 | KB5LLI | REPEATER | OPERATIONAL | STEPHENS | Duncan | 123.0 | 30.000 |
| 147.3600 | K5JEG | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | Sharon | 88.5 | 30.000 |
| 147.3600 | KP2CP | REPEATER | OPERATIONAL | LINCOLN | Chandler | 192.8 | 30.000 |
| 147.3600 | NO5RA | REPEATER | OPERATIONAL | CRAIG | Vinita | 88.5 | 30.000 |
| 147.3600 | W5KS | REPEATER | OPERATIONAL | COMANCHE | Lawton | - | 30.000 |
| 147.2850 | WB5NBA | REPEATER | OPERATIONAL | PONOTOC | Ada | 114.8 | 45.000 |
| 147.2850 | WB5KRH | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Altus | 100.0 | 45.000 |
| 147.2850 | KC5TJT | REPEATER | UNKNOWN | TULSA | Tulsa | 88.5 | 45.000 |
| 147.2850 | W0GMM | FUSION | OPERATIONAL | OTTAWA | Fairland | 110.9 | 45.000 |
Repeater Location