Frequency & Identity
| Output Freq | 146.6250 MHz |
|---|---|
| Input Freq | 146.0250 MHz |
| Offset | -0.600 MHz |
| Access | 88.5 Hz CTCSS/PL |
| Type | REPEATER |
| Internet Link | - |
Ownership & Location
| Callsign | KL7JW |
|---|---|
| Trustee | KL7JW |
| Sponsor | KL7JW |
| District | SE |
| County | LATIMER |
| City | Wilburton |
Status & Features
| Status | DEAD |
|---|---|
| Open System | Yes |
| Auto-Patch | No |
| Closed Auto-Patch | No |
| SKYWARN | No |
| Linked | No |
| Backup Power | No |
Coordination Dates
| Date Coordinated | 2012-10-03 |
|---|---|
| Last Updated | 2025-10-15 |
| Latitude | 34.918702 |
| Longitude | -95.309781 |
Notes
Repeater off air, trustee moved out of state.
Nearby Frequencies (±50 kHz)
| Output MHz | Callsign | Type | Status | County | City | PL | Freq Δ kHz |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 146.6250 | W5AOK | REPEATER | OPERATIONAL | WOODWARD | Woodward | 103.5 | 0.000 |
| 146.6250 | KD5WAV | REPEATER | OPERATIONAL | POTTAWATOMIE | Tecumseh | 131.8 | 0.000 |
| 146.6100 | N0NQW | REPEATER | PROPOSED | Miami | - | 15.000 | |
| 146.6100 | KD5YUL | REPEATER | OPERATIONAL | CANADIAN | Calumet | - | 15.000 |
| 146.6100 | KB5JTR | REPEATER | OPERATIONAL | CHOCTAW | Hugo | 114.8 | 15.000 |
| 146.6400 | W5GLD | REPEATER | OPERATIONAL | KINGFISHER | Kingfisher | 100.0 | 15.000 |
| 146.6400 | W5ANR | REPEATER | OPERATIONAL | LEFLORE | Poteau | 88.5 | 15.000 |
| 146.6400 | WD5BBN | REPEATER | OPERATIONAL | JACKSON | Headrick | - | 15.000 |
| 146.6550 | W5NS | REPEATER | OPERATIONAL | WASHINGTON | Bartlesville | 88.5 | 30.000 |
| 146.6550 | Restricted Acce | REPEATER | DEAD | COAL | Coalgate | - | 30.000 |
| 146.6700 | W5PAA | REPEATER | DOWN TEMPORARILY | OKLAHOMA | Oklahoma City | 151.4 | 45.000 |
| 146.6700 | Restricted Acce | REPEATER | OPERATIONAL | CARTER | Ardmore | - | 45.000 |
| 146.6700 | N5DBX | REPEATER | CONSTRUCTION | TULSA | Tulsa | 88.5 | 45.000 |
Repeater Location